Co się dzieje na Bliskim Wschodzie – 13.06.2017.

Haracz czy okup? – pyta pani Tiamat. –  W związku z ekonomiczną mizerią w USA prezydent ‚najwiekszej ekonomii’ w poszukiwaniu funduszy pojechał na gościnne występy na Bliski Wschód, by domagać się od Arabów haraczu na załatanie dziur budżetowych. Został bardzo gościnnie przyjęty i nawet dostąpił honoru wodzireja w otwarciu muzułmańskiego Ramadanu - Donald Trump Sword Dance in Saudi Arabia:W rozmowie z prezydentem Rumunii Donald Trump bardzo ostro skrytykował Katar, oskarżając to państwo o finansowanie terrorystów. Donald Trump rozpędził się nieco: „Niestety, naród katarski znany jest w historii z tego, że jest bardzo ważnym fundatorem terroryzmu. Nadszedl czas, by wezwać Katar do zaprzestania wysyłania pieniędzy. Katar musi przerwać to finansowe poparcie dla terroru”.

Donald Trump wyciągnął od Arabii Saudyjskiej prawie pół biliona dolarów na pokrycie przedwyborczych obietnic budowania walącej się infrastruktury w kraju. W zamian za to obiecał Saudom wszelkie poparcie i pomoc w montowaniu koalicji sunnickiej przeciwko Iranowi. Z taką samą propozycją zwrócił się do Kataru, by też zapłacił Amerykanom haracz; a może okup? – Katar nie zgodził się, tłumacząc, że ma wydatki związane z mistrzostwami świata w piłce nożnej. Donald Trump nalegał… dokąd mu starczyło cierpliwości.

Znalezione obrazy dla zapytania katar mapa

Co to jest Katar? - Monarchia. USA ma w Katarze: 1 bazę militarną, 1 bazę lotniczą i 3500 żołnierzy.

Co jest przedmiotem obecnej dysputy między Katarem a innymi krajami w sąsiedztwie? - Katar ma przyjazne stosunki z Iranem; Katar ma zezwolenie na korzystanie z portów w Iranie do przeładunku towarów. W tureckim parlamencie przegłosowano prawo wysłania żołnierzy do Kataru. Co ciekawsze, Katar nie tylko ma bazę militarną USA, ale i wiele kontraktów podpisanych ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. kontrakt na zakup broni o wartości 11 mld dolarów. Katar zainwestował ponad 2,5 mld dolarów w helikoptery Apache.

Stany Zjednoczone, oskarżając Katar o finansowanie terroryzmu, tworzą wielki rozłam na Bliskim Wschodzie. Turcja, Pakistan i Iran popieraja Katar. Zapytany o opinię, generał armii USA, Paul Valley próbuje wytłumaczyć powód, dla którego USA nagle odwracają się od Kataru, który zawsze był sprzymierzeńcem USA.

Odpowiada general: “Jest kilka powodów. Jednym z nich jest wizyta Trumpa w Arabii Saudyjskiej i to, co tam uzgodniono. Wiadomo, że Egipt pierwszy zdelegalizował Bractwo Muzułmańskie, potem Arabia Saudyjska i inni, ale wywiad USA odkrył, że pieniądze z Kataru ciągle wpływały na konto Hamasu i Bractwa Muzułmańskiego, a te z kolei wydawały te pieniądze na finansowanie radykalnego islamu. Więc wszystko razem spowodowało, że kraje arabskie postanowiły zjednoczyć się przeciwko Katarowi, ale trzeba wziąć pod uwagę, że Katar produkuje duzo skroplonego gazu, który jest bardzo ważny dla różnych krajów – odbiorców gazu. Co jest ciekawe, Turcja i Iran wspólnie popierają Katar”.

Znalezione obrazy dla zapytania katar państwo

Galeria handlowa Villagio w Doha

Skąd się bierze takie przetasowanie państw sprzymierzonych? Czy to niespodzianka dla Kataru czy może Katar już wcześniej planował zmianę i obecna awantura jest reakcją? – Mówi gen. Valley: “Myślę, że inne państwa zorientowały się, że Katar finansuje terroryzm, więc ma powiedziane: stop!. I to jest to, o czym mówił prezydent: ‚Przestańcie przesyłać pieniądze terrorystom! Musicie pozbyć się terrorystów z kraju i ze społeczeństwa, wyeliminować i unicestwić ich’. Więc Arabia Saudyjska, Egipt i emiraty zjednoczyły się przeciw Katarowi. Ale że Turcja i Iran popierają Katar, to trochę dziwne”.

No dobrze – mówi dziennikarz – ale przecież Arabia Saudyjska też jest podejrzana o wspieranie terroryzmu i szerzenie terrorystycznej ideologii? – Odpowiada gen. Valley: “Myślę, że Trump to nadmienił, że w ataku 9/11 na wieżowce szesnastu z dziewiętnastu terrorystów pochodziło z Arabii Saudyjskiej. My wiemy, że są elementy w saudyjskim reżimie, które cały czas popierają wahabitów i salafitów, którzy popierają radykalny islam; zgadzam się, że Arabia Saudyjska też powinna być brana pod uwagę, tak samo jak Katar”.

Pytanie: „Ciekawy jest też stosunek Tillersona do Kataru. Wygląda na to, że jego podejście nie jest takie radykalne. Czy myśli pan, że jest różnica zdań w administracji USA, gdy chodzi o to, co należy robić i jak się zachować w obecnej sytuacji?”

Gen. Valley: “Myślę, że odbywają się różne dyskusje i rozważa się różne możliwości, bo trzeba wziąć pod uwagę sily militarne i zakres naszych zobowiązań w Katarze i wspólne operacje. Mamy tam sztab wspólnego dowodzenia, cały system uzupełniania paliwa i miliardy dolarów pomocy militarnej dla Kataru, więc gdy chodzi o finanse i różne inne ważne powiązania, to musimy znaleźć sposób, jak należy postępować”.

Katar zawsze był wielkim fundatorem terroryzmu [Qatar has 'historically been a funder of terrorism at a very high level’ – Trump]:A tymczasem nastąpiła kompletna blokada Kataru: z morza, z granicy z Arabią Saudyjską i z powietrza. Katar sprowadza właściwie całą żywność i wiele sprzętu. Blokada jest prawdziwą katastrofą nie tylko dla mieszkańców, ale i dla amerykańskiej armii. I dla dostawców gazu. I dla uchodźców z Bahrain. I dla mistrzostw świata w piłce nożnej.

Jedno z najbogatszych państw na świecie zagrożone jest widmem głodu. Iran już wysłał pierwszą pomoc z żywnością. Sytuacja zrobiła się bardzo napięta. Katar zwrócił się o pomoc /poradę do Rosji. Putin obiecuje rozmawiać pod warunkiem, że Katar przestanie płacić ‚łagodnej opozycji’ w Syrii.

Arabia Saudyjska i emiraty kazały wynieść się w ciągu 12 godzin wszystkim obywatelom Kataru ze swych państw. Jest to tragedia społeczna, ponieważ wśród Arabów jest mnóstwo małżeństw mieszanych. Obywatele Arabii i emiratów mają się też natychmiast wyprowadzić z Kataru. Dramat rozrywanych rodzin. Ale nie tylko.

Czym się Katar tak naprawdę naraził? -
— Przede wszystkim popieraniem Palestyny. Więc podobnie jak parę krajów europejskich będzie mieć poważne problemy z utrzymaniem spokoju w regionie;
— Katar odmówił Stanom płacenia haraczu;
— Katar poparł jedwabny szlak chiński, co jest anatemą, bo Arabowie boją się zalewu chińszczyzną;
— Katar produkuje dużo gazu skroplonego, który przesyła na przykład do Dubaju; całkowita blokada państwa może spowodować katastrofę dla Dubaju, dla którego katarski gaz jest głównym źródłem energii;
— Katar chce też wysyłać gaz do Europy;
— Katar przyjął ogromną ilość uchodźców z Bahrainu, którzy uciekają przed szalonymi prześladowaniami w kraju. Teraz Bahrain życzy sobie przysłać tych uchodźców, których czeka paskudny los w kraju. O tym, co się naprawdę dzieje w Bahrain, media nam za często nie podają. Podaje Al Jazeera, która teraz jest też pod ostrzałem Arabii Saudyjskiej, bo za dużo pokazuje obrazków z codziennego życia w Gazie.

Jest jeszcze jeden dość istotny problem: Katar przygotowuje się do mistrzostw świata w piłce nożnej. W kraju tym pracuje bardzo dużo robotników, głównie z Azji: Indii, Nepalu, Filipin. Nie tylko ich praca może się zakończyć, ale pod znakiem zapytania może stanąć sprawa mistrzostw piłkarskich zaplanowanych na 2022 rok. Cala ta sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej powikłana. Niektórzy komentatorzy podejrzewają, że to Trump zaprosił Bliski Wschód ‚do tanca z mieczami’.

Ale w czasie Ramadanu? - Podobno w czasie Ramadanu prawdziwi muzułmanie mają się tylko modlić i mają nakazany post.

Taniec wojenny w Arabii Saudyjskiej rozpoczyna Ramadan (Trump, Tillerson dance in Saudi Arabia):Załączam jeszcze: BROKEN NEWS: Saudi Invasion of Qatar, Bombs in Kabul and Profits from War:Przetłumaczyła: Tiamat

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.