Co się dzieje na świecie – 08.05.2017.

Panowanie języka angielskiego w Polsce i na świecie – rzecz wydaje się bardzo interesująca i ważna. Roboczo przyjmuję tezę, że panowanie angielskiego na świecie ma takie samo znaczenie dla USA i Wielkiej Brytanii jak funkcja dolara na naszym globie. I dziwię się, że inne państwa, w tym Chiny i Rosja, tak mało czynią dla rozpowszechnienia swych języków – pisałem kilka dni temu.

Znalezione obrazy dla zapytania englisch - fotos

Z tymi językami to dość ciekawa historia – odpowiada pani Tiamat. - W naszej cywilizacji zawsze był jakiś język obiegowy, ‚lingua franca’. W średniowieczu była łacina, potem francuski, głównie jako język dyplomatyczny. Ale nie tylko. Do XIV wieku francuski był urzędowym językiem w Anglii.

Język arabski do tej pory służy na Bliskim Wschodzie. Zwłaszcza w pisowni. Można nie znać arabskiego, ale można się dogadać przez pisownię. Kontakty międzynarodowe zawsze będą potrzebowały ‚wspólnego’ języka. Wywiad gospodarczy i polityczny – też. Ciekawe, że w starożytności, kiedy było pismo klinowe, większość ważnych spraw i zdarzeń spisywano w trzech językach. Nie mam pojęcia dlaczego, ale tylko dzięki temu udało się odczytać pismo klinowe i hieroglify.

O ile łacina w średniowieczu była ‚ponad-państwowa’, to angielski jest językiem narzuconym przez anglosaski imperializm. Anglicy wydali okrutnie dużo pieniędzy na nauczanie angielskiego w świecie. Rada Brytyjska (British Council) urządzała kursy w wielu krajach i opracowywała metody przyspieszonego nauczania. Udało się w ten sposób wydrenować z bloku sowieckiego wykwalifikowaną kadrę z dobrą znajomością języka angielskiego. Kadrę wydrenowali, ale sami niczego się nie uczyli, bo mieli być tylko od zarządzania.

I stało się. Azja gada i pisze po angielsku i produkuje właściwie wszystko dla anglosaskiego bloku. Anglosaskie kraje i ich kumple nie wydają pieniędzy na edukację. Stosują cronyism i nepotyzm w systemie zatrudnienia. A kraje takie jak Polska zamerykanizowały się i też już niczego się nie uczą, bo to nie ten system.

I teraz – na tron prezydencki w USA wlazł Donald Trump, który obiecuje przywrócić przemysł i zakłady pracy do USA. Chińczycy pękają ze śmiechu. USA stracił zupełnie kulturę produkowania czegokolwiek. Nie mają żadnej infrastruktury ani zaplecza przemysłowego. Nie mają wykwalifikowanych robotników po szkołach zawodowych i technikach. Polscy hydraulicy zrobili furorę na Wyspach Brytyjskich. Polscy programiści i architekci – też. USA nie mają przede wszystkim planowej gospodarki, to nawet nie wiedzą, jakie dziedziny przemysłu mogą im się przydać, więc po co, i kogo mają kształcić? I kto ich ma kształcić?

Znalezione obrazy dla zapytania englisch - fotos

Biorąc pod uwagę system żydo-anglosaski ‚zysk dla zysku’, w Stanach nie opłaca się naprawić mostu, a co dopiero zbudować. Kto będzie te fabryki budować? Na przykładzie muru meksykańskiego widać, że nie ma pieniędzy na tę ‚infrastrukturę’. Bo Kongres nie przyznał 20 miliardów dolarów na mur meksykański, ale przyznał 54 miliardy więcej na zbrojenia (razem około tryliona dolarów!). Na fundusz zdrowia też nie ma pieniędzy, ani na edukację. Liczba tumanów rośnie.

Z założenia, w USA biznes powinien sam się utrzymać. Ale nie ma poparcia dla infrastruktury, która nie przynosi dochodu. Jedyne instytucje, które mają dostęp do państwowych funduszy (znaczy się pieniędzy podatnika) to banki i przemysł zbrojeniowy. Dla innych już nie wystarczy pieniędzy nawet drukowanych. Chińczycy już obiecują pomóc jankesom. Już sobie obliczyli, ile zarobią, gdy będą Amerykanom budować hale fabryczne. Bo Chińczycy mają i kadrę, i materiały, i myśl techniczną i znakomity system zarządzania. I znają angielski.

Więc z drugiej strony, angielski jako lingua franca złapał anglosaską kulturę w pułapkę. Wszystko właściwie jest dostępne w języku angielskim. Anglicy zaś, a zwłaszcza Amerykanie, nie muszą się niczego uczyć ani nic umieć. Powtarzają błędy starożytnego Rzymu.

Każdy wykształcony Chińczyk zna angielski. Całe tłumy Chińczyków kształcą się w USA i Anglii, a właściwie wszędzie. W Wiedniu spotkałam Japończyków, którzy robili doktoraty ze skrzypiec i fortepianu. Ci Azjaci wracają do kraju i stosują wiedzę zdobytą na Zachodzie. Z tego co wiem, to Niemcy piszą niektóre programy tylko po niemiecku, żeby utrudnić do nich dostęp np. Anglikom.

W Indiach językiem wykładowym już w szkole średniej jest angielski. To samo na Filipinach. Właściwie wszędzie w Azji można dogadać się po angielsku. Rosjanie pracują z amerykańskimi astronautami, ale kody i różne programy zachowują tylko i wyłącznie w języku rosyjskim. Putinowi bardzo się przydał w Bonn język niemiecki. I nie tylko niemiecki. Nie da się przy nim swobodnie rzucać luźnych uwag w lokalnym narzeczu. Kiedyś zaskoczył znajomością angielskiego, którym się normalnie nie popisuje.

Moja własna sytuacja jest też dobrym przykładem. Ponieważ znam kilka jezyków płynnie, mogę nie tylko słuchać różnych wiadomości i czytać różne gazety, ale bardzo mi się przydała ta znajomość w pracy zawodowej. Inaczej się rozmawia z klientem tylko po angielsku, a inaczej można rozgadać się w w języku klienta. Nabrałam stąd ogromnej wiedzy o krajach Ameryki Łacińskiej, a od swoich klientów i studentów z tzw. Złotego Trójkąta poznałam wiele tajemnic heroiny. Łatwiej mi było bronić klientów w trybunałach, bo mogłam pilnować tłumaczy, żeby nie przekręcali – często bezwiednie – tekstu. I miałam dużo rzeczowych argumentów, bo mogłam przeczytać odpowiednią literaturę.

Rosja podbija Zachód ich własną bronią: RT zatrudnia rodowitych Rosjan, którzy się wychowali i wykształcili w USA. Przeprowadzają wywiady bezbłędnie, naśladując styl i maniery amerykańskich stacji telewizyjnych. Prowadzą te wywiady głównie z Anglosasami – z amerykańskimi naukowcami (którzy żadnego innego języka nie znają), z publicystami i niezadowolonymi obywatelami nie tylko USA.

Panienki, prowadzące wywiady, są bardzo „zachodnie” i atrakcyjne. I bardzo edukowane. Wnuczka Szewardnadze, Sophie prowadzi wywiady z różnymi zachodnimi politykami w kilku językach. Bezbłędnie mówi po francusku, hiszpańsku, i wychowana w Anglii mówi bez obcego akcentu po angielsku. Amerykanie tego nie potrafią. A przymierzają się i odgrażają bez przerwy, że założą media w języku rosyjskim. Gdy byliśmy w Japonii, gdzie mąż pracował w Toshibie jako programista, to Japończycy z najpiękniejszym uśmiechem i ukłonami w przód i w tył żadnemu obcokrajowcowi nie dali swoich kart do ręki.

Rozgryzła Japonię Ameryka z Izraelem, gdy im zapuścili wirus stuxnet do Fukuszimy. Ten sam co w Iranie. Ale Rosjanin, który pracował wtedy dla Iranu, ostrzegł ich, bo wyłapał w porę wirusowy atak. Często odnoszę wrażenie, że świat podbija anglosaską kulturę właśnie przy pomocy języka angielskiego. A kultura anglosaska przy całej swojej wielokulturowości nie jest w stanie efektywnie się bronić przy pomocy umysłu.

Pozostają bomby.

Znalezione obrazy dla zapytania wojsko usa w syrii

Chińczycy podbijają świat bardzo perfidnie. Przerabiają kulturę anglosaską na dziesiątą stronę i dopasowują do własnych potrzeb. Wszystko, co zachodnie przydaje się Chińczykom. Oglądam prawie codziennie chińskie wiadomości po angielsku (CGTV). Mają chyba najlepszy serwis informacyjny; bez pompy, bez propagandy, bardzo wyważony i bardzo rzeczowy.

Tak, język spełnia ogromną rolę w podboju świata. I wydaje się, że można podbijać narody ich własną bronią.

Napisała: Tiamat

7 Komentarze

 1. E-mail, przesłany przez panią Tiamat:

  Liberalny Moon wygrywa wybory w Poludniowej Korei

  Liberal Moon Jae-in wins South Korean election: exit polls | Reuters
  http://www.reuters.com/article/us-southkorea-election-idUSKBN18425S

  W Korei Południowej wygral Moon Jae-in czym zakonczl dekade rzadow konserwatystow.

  Jego zwyciestwo moze zakonczyc wielomiesieczny konflikt w kraju, ktory doprowadzil do impeachmentu (braku zaufania do pani prezydent Park Geun -hye w zwiazku ze skandalem z korupcja)
  Trybunal Konstytucyjny podtrzymal decyzje o braku zaufania w marcu i usunal pania Park ze stanowiska prezydenta, co spowodowalo przyspieszone wybory.
  Moon naturalnie wyglada na bardzo zadowolonego przyjmujac gratulacje od wyborcow.
  Trzy glowne stacje pokazuja, ze Moon, ktory ma 64 lata otrzymal 41% glosow wsrod 13 kandydatow.
  Byly prokurator Hong -pyo jest na drugim miejscu z 23.3 % glosow, a na trzecim miejscu jest kandydat centrum Ahn Cheol -soo z 21%.
  W srode rano maja byc ogloszone oficjalne wyniki.
  Moon zostanie zaprzysiezony na 5 lat. Podobno chce uniknac wielkich uroczystosci inauguracji – bo chce od razu wziac sie do pracy.
  W2012 roku Moon stracil marginalnie do pani Park.
  Jest znany z tego, ze popiera zblizenie sie i zlagodzenie stosunkow z Polnocna Korea; planuje uregulowania stosunkow z wielkimi korporacjami jak np. Samsung i Hyundai.
  Oskarza rowniez poprzednie rzady, ze nie zachecily Polnocnej Korei do zlikwidowania broni nuklearnej.
  Moze miec jednak klopoty z przeglosowaniem ustaw ; jego partia ma 40% glosow w parlamencie ktory ma 299 miejsc.
  Wlasciwie wygral dzieki poparciu mlodych wyborcow. Wiekszosc jego wyborcow brala udzial w demonstracjach, ktore domagaly sie usuniecia Park.
  Moon reprezentuje mniej agresywny stosunek do Polnocnej Korei i uwaza, ze Poludniowa Korea powinna nauczyc sie Ameryce powiedziec „Nie” .
  Moon jest bylym prawnikiem humanitarnymi jako przyjaciel zmarlego prezydenta Roh Moon Hyun jest rowniez za zblizeniem z Polnocna Korea.
  Jego zwyciestwo moze troche skomplikowac ostateczne uruchomienie systemu THAAD zainstalowanego za zgoda poprzedniego rzadu.
  Moon chce prowadzic bardziej niezalezna polityke- niezalezna od Chin czy USA.

 2. E-mail, przesłany przez panią Tiamat:
  Potega jezyka
  Izrael chce zmienic status j. arabskiego w Izraelu:
  http://touch.latimes.com/#section/-1/article/p2p-93248978/

  Odpowiedziałem (ZB): Przetłumaczyłem początek tekstu angielskiego przy pomocy translatora. Zamieszczę za chwilę na obu blogach:

  „Izrael podejmuje kroki, aby zdefiniować się jako państwo żydowskie i obniżyć status języka arabskiego

  Ministrowie rządu premiera Benjamina Netanyahu w niedzielę poparli kontrowersyjny projekt ustawy, aby – pomimo krytyki – zarzucić charakter Izraela jako państwa żydowskiego, pozostawiając mniejszość arabską w tym kraju jako obywateli drugiej kategorii.

  Między innymi projekt ustawy obniża arabski z obecnego statusu jako oficjalnego języka państwa do „specjalnego” języka, aby utrudnić obywatelom arabskim obywatelom dostęp do usług rządowych”.

 3. Patryk Jaki z Opola, poseł PiS mówi w wywiadzie dla rp.pl:
  Jak mówił Jan Paweł II: każdy z młodych ludzi powinien mieć swoje Westerplatte, czyli zestaw wartości, których będzie bezwzględnie i do końca bronił. I to jest jeden z takich tematów. Zatrzymanie islamizacji to moje Westerplatte. Nigdy się w tej sprawie nie cofnę – choćbym miał wylecieć na zawsze z polityki”. -

  — Patryk Jaki, ponoć człowiek wykształcony, politolog, a takie banialuki plecie. Najwyższy czas wylecieć z polityki.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.