Co się dzieje na Ukrainie (część pierwsza)

W portalu quer-denken.tv jest zamieszczony artykuł, zatytułowany „Bericht aus der Ukraine”, liczący około 5 stron maszynopisu.

Treści są bardzo ważne, obejmujące różne płaszczyzny ukraińskiej rzeczywistości. Pisze też autor o Polsce, a ściślej o niebezpieczeństwach, zagrażających naszemu państwu.

W notce tej połączę tłumaczenie ważnych fragmentów ze streszczeniem tych części, które (równie ważne) znane są Czytelnikowi:

Relacja o wydarzeniach na Ukrainie

Porozumienie mińskie II obudziło nadzieję na zakończenie wojny na Ukrainie. Kruche było zawieszenie broni, ale wydawało się, że powstrzymane zostaną przynajmniej działania oficjalnych formacji wojskowych.

Stało się inaczej. Ukraińska armia została przeformułowana, przybyli NATO-wscy instruktorzy na Ukrainę, dostarczono broń i przygotowano wszystko, by ponownie rozpętać wojnę.

Porozumienie mińskie nie było po myśli USA. Jak już George Friedman stwierdził, chcą Stany Zjednoczone przekształcić Ukrainę w ‚zaminowany teren’, który uczyni niemożliwym kontakt i współpracę Europy z Rosją (i Chinami). Celem USA jest pogrążenie Ukrainy w totalnym chaosie.

Równocześnie jednak muszą Amerykanie przyjąć do wiadomości, że – jak dotąd – żaden z ich celów nie został osiągnięty (Krym!, Donbas!,…).

I pogarsza się sytuacja ludności ukraińskiej z godziny na godzinę. W kraju panuje anarchia. W zachodniej i centralnej Ukrainie szerzy się bieda. Już nie kupuje się kilogramów ziemniaków czy ogórków. Kupuje się na sztuki. Zarobki i emerytury nie wystarczają często na opłacenie czynszu i kosztów energii. Ogromnym problemem są włamania do mieszkań i domów.

W Kijowie są tymczasem demonstracje na porządku dziennym. Już od dwóch tygodni protestują górnicy z zachodniej Ukrainy przeciw zamykaniu kopalń i upominają się o wypłaty, których nie otrzymują od dziewięciu miesięcy.

Kijowski reżim nie zadaje sobie trudu rozmawiania z górnikami, planuje natomiast ustawę, by demonstrantów zaliczać do terrorystów. Przed dwoma miesiącami grożono górnikom z Nowogrodu, że będą wysłani na front.

Demonstracje przed ambasadą USA w Kijowie odbywają się codziennie. Protestujący palą fotografie Nuland, McCaina i innych.

W czwartek otrzymał Kliczko nagrodę Konrada Adenauera miasta Kolonii. Dzień później kazał strzelać do demonstrantów w Kijowie:

Kijowski reżim wie, że tylko za pomocą brutalnych działań przeciw ludowi może utrzymać się przy władzy. Gdy tylko popuści cugli, zostanie natychmiast wygnany, jeśli nie powieszony na latarniach. Marionetki UE straciły już dawno kontrolę i jakikolwiek wpływ na zainstalowany przez USA nazistowski reżim.

Pisze dalej autor o wszechobecnej wśród tzw. elit korupcji, której sprzyja ukraińskie prawo. Tak więc kontrolerzy UE odkrywają na przykład, że Julia Tymoszenko miała w ubiegłym roku 20 tysięcy dolarów dochodu i 78 tysięcy dolarów wydatków. Oleh Liaszko wykazał 3 tysiące dolarów dochodu i nie było to przeszkodą przy zakupie mazdy CX za 30 tysięcy euro.

Unia Europejska pod przewodnictwem Merkel ugrzęzła tymczasem po pas w ukraińskim bagnie. Tak dokładnie, jak to USA zaplanowały. Przekazane miliardy dla Kijowa powędrowały do kieszeni członków kijowskiej junty lub zostały utopione w wojnie.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiej wersji: http://quer-denken.tv/index.php/1388-bericht-aus-der-ukraine

30 Komentarze

 1. To prawdziwa informacyjna perełka. Już niecierpliwie czekam na kolejną część. Dobrze, że jest dużo artykułów, które mówią prawdę o tym, co dzieje się teraz we wsch. Europie.
  Ps. Wczoraj się nie odzywałem, ale zaglądałem tutaj kilka razy. Pozdrawiam Szanownego Pana.

  • Witam!
   Będą jeszcze dwie części tego tekstu.
   Na razie jeszcze nie mam (przetłumaczonego) zapasu.
   W NEON-ie opublikuję powyższy tekst około godziny 21:00.
   To byłby znak, że ten blog też uważam za ważny.
   Ostatnio mam kłopoty z wklejaniem zdjęć i podkreśleniami graficznymi. W pewnym momencie znajdzie się jednak osoba, która mi to wszystko ustawi.

   Pozdrawiam.

 2. https://marucha.wordpress.com/2015/05/05/blokada-donbasu-przynosi-kijowowi-dziesiatki-milionow-hrywien/

  Blokada Donbasu przynosi Kijowowi dziesiątki milionów hrywien

  Posted by Marucha w dniu 2015-05-05 (wtorek)

  Władze DRL informują o wielokrotnych naruszeniach zawieszenia broni i o ostrzale miast z ciężkiej broni ze strony ukraińskich służb bezpieczeństwa. W ostatnich dniach Siły Zbrojne Ukrainy dokonały próby przebicia się w rejonie Gorłówki i Szyrokino.

  Jednocześnie DRL wyjaśniła w jakim celu Kijowowi potrzebny jest punkt napięcia w strategicznie bezużytecznym Szyrokino zauważając, że blokada Donbasu jest dochodowym biznesem. W poniedziałek ukraińskie siły bezpieczeństwa próbowały przebić się przez pozycje powstańców DRL w rejonie Gorłówki i Szyrokino.

  „W Gorłówce od kilku dni prowadzony jest ostrzał granatnikami. Ukraińskie służby bezpieczeństwa używają ich do wkroczenia do miasta. Powstańcy utrzymują swoje pozycje bez użycia ciężkiej broni. Siłami broni strzeleckiej próbujemy powstrzymać wroga i zapobiec jego wtargnięciu do miasta” — powiedział RIA Novosti przedstawiciel gwardii DRL. Rozmówca agencji zauważył również, że w tym samym czasie ukraińskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły ofensywę na pełną skalę w rejonie miasteczka Szyrokino.

  Według Ministerstwa Obrony DRL w ciągu ostatniej doby ukraińskie siły bezpieczeństwa 70 razy naruszyły zawieszenie broni. Z kolei kontrolowani przez Kijów wojskowi na stronie „operacji specjalnej” na Facebooku oświadczyli, że powstańcy zwiększyli aktywność ostrzału w Donbasie i w niedzielę wieczorem podobno 45 razy naruszyli zawieszenie broni. „Tak więc w ciągu ostatniej doby 95 razy naruszono zawieszenie broni — to stanowi prawie ten sam poziom, jaki był przed zawarciem porozumień w Mińsku” — oświadczyły siły bezpieczeństwa.

  Komentując wydarzenia przewodniczący rady ludowej DRL Andriej Purgin zauważył, że ukraińskie siły bezpieczeństwa sztucznie zrobiły z Szyrokino punktu napięcia. „Szyrokino to sztuczny punkt napięcia. Ukraińska strona po prostu stara się stworzyć tam obraz nieustających walk dla Europejczyków” — przekazuje agencja oświadczenie Purgina. Wyraził on również opinię, że dla sił bezpieczeństwa jest korzystnie mieć taki punkt napięcia, gdzie prawie nie ma ludzi, gdzie są stepy i gdzie można ciągle strzelać tworząc obraz działań wojennych.

  Ponadto Purgin zauważył, że blokada ekonomiczna Donbasu pozwala Gwardii Narodowej Ukrainy zarabiać dziesiątki milionów hrywien. „Transport wagonu mięsa dla Gwardii Narodowej kosztuje 150 tysięcy hrywien. Gwardia Narodowa codziennie zarabia dziesiątki milionów. Prowadzi to do tego, że nawet jeśli produkty są, to one czasami kosztują dwa razy więcej niż na terytorium Ukrainy. W rzeczywistości blokada prowadzi do wzrostu ceny i zubożenia asortymentu. Z lekami jest jeszcze gorzej, ponieważ wielu lekarstw po prostu nie ma” — powiedział „Rosyjskiemu Serwisowi Informacyjnemu” Purgin.

  Wcześniej w cotygodniowym raporcie dla Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej były przekazywane dane o tym, że ponad 670 tysięcy osób na Ukrainie, z których 90% mieszka w republikach Noworosji, pilnie potrzebuje żywności.

  Tymczasem szef Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Zacharczenko zwrócił się do przywódców Rosji, Niemiec i Francji z wezwaniem o wpłynięcie na Kijów w kwestii zachowania mińskich porozumień.

  http://pl.sputniknews.com/

 3. Stephen Cohen: Ukraina to epicentrum geopolitycznych transformacji

  Posted by Marucha w dniu 2015-05-05 (wtorek)

  Amerykański historyk Stephen Cohen jest przekonany, że świat przeżywający okres gopolitycznych transformacji, nigdy nie będzie już taki sam, jaki był jeszcze pięć czy sześć lat temu. [Jest to rewelacyjne twierdzenie – admin]

  Ukraina znajduje się w epicentrum globalnych politycznych transformacji, odbywających się na kontynencie, uważa amerykański historyk i profesor Uniwersytetu Princtone Stephen Cohen.

  Na dzień dzisiejszy udział Rosji w ukraińskim konflikcie jest rozpatrywany przez polityków jak naruszenie międzynarodowego porządku, który ukształtował się po rozpadzie Związku Radzieckiego.

  W odpowiedzi na tego typu zarzuty Cohen odpowiada, że ład postradziecki został naruszony na długo wcześniej: w czasie, gdy USA bombardowały Serbię.

  „Twierdzenie, że Putin niszczy stworzony w Europie postradziecki ład, pomija ten fakt, że Rosja była z niego celowo wykluczona” – powiedział Cohen dodając, że Rosji nigdy nie zapraszano do stania się częścią europejskiego porządku. Zamiast tego Sojusz Północnoatlantycki rozszerzał swoją obecność do granic Rosji.

  „Przeżywamy geopolityczną przebudowę i świat już nigdy nie będzie taki sam, jakim był pięć czy sześć lat temu, w każdym razie w Europie. To rzeczywiście historyczny okres” – powiedział profesor. Jego zdaniem, epicentrum danej transformacji jest Ukraina, a kluczowa konfrontacja odbywa się między USA i Rosją.

  Równocześnie Europa dzieli się pod wpływem odbywającej się zmiany orientacji Chin. To zjawisko nie ma globalnego efektu, ale, jak uważa analityk, bez wątpienia wpływa na połowę świata.

  http://pl.sputniknews.com/opinie/20150505/328776.html

  • Stephen Cohen: „Rosji nigdy nie zapraszano do stania się częścią europejskiego porządku. Zamiast tego Sojusz Północnoatlantycki rozszerzał swoją obecność do granic Rosji”. -
   — Dzisiaj w obliczu zaciekłej antyrosyjskiej propagandy przychodzi nam na nowo spojrzeć na wydarzenia po rozpadzie ZSRR. Nasza wiedza o tych realiach jest dość skromna (kto kogo np. napadł 08.08.2008 roku – Rosja Gruzję czy też Gruzja Abchazję?,…).
   W II części przeczyta Pani, jak odradza się faszyzm w państwach nadbałtyckich – to są nieznane nam sprawy).

 4. Kłaniam się nisko wyzwolicielom

  Posted by Marucha w dniu 2015-05-05 (wtorek)

  Żaden kraj należący do zwycięskiej koalicji nie zyskał w wyniku pokonania Niemiec tyle namacalnych korzyści co Polska. Tak na tych łamach pisał dokładnie 10 lat temu prof. Bronisław Łagowski. [Można by z tym dyskutować… – admin]

  Przypominam te słowa, bo 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej obchodzimy w atmosferze prześcigania się polityków i mediów w absurdalnych opisach nieszczęść, jakie spadły na Polskę po 1945 r.

  Naczelną tezą spłodzoną przez polską prawicę jest głoszony przez Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego pogląd, że II wojna światowa zakończyła się w Polsce w 1989 r. Czyli że trwała pół wieku. A hitlerowskie ludobójstwo równe jest represjom w PRL wobec opozycji. Takie i podobne nonsensy głosi rządząca krajem prawica [To jest prawica? O żesz k… – admin]. I może to robić bezkarnie, bo skarlała intelektualnie i bezideowa lewica łasi się nawet do tych, którzy jej plują do zupy.

  U schyłku życia uczestnicy najkrwawszej w dziejach świata wojny, jakby mało było tego, co już przeżyli, muszą wysłuchiwać kłamstw przekreślających ich żołnierskie męstwo, okupacyjne męczeństwo, a później udział w odbudowie kraju z ruin.

  Jakie są dziś oficjalne stosunki z Rosją, każdy widzi, ale w niczym nie zmieni to faktów z czasu wojny. To narody ZSRR odegrały decydującą rolę w rozgromieniu hitlerowskich Niemiec. Drugi front na Zachodzie został utworzony dopiero w czerwcu 1944 r. 80% żołnierzy niemieckich poległych w czasie wojny zginęło w walkach z Armią Czerwoną.

  To polskie władze powinny ciągle przypominać, że polscy żołnierze, którzy walczyli u boku Armii Czerwonej w polskich mundurach, dotarli aż do Berlina i w Moskwie brali udział w defiladzie zwycięstwa. Nie tak jak nasi żołnierze w Wielkiej Brytanii, o których Churchill natychmiast zapomniał. A polscy generałowie i tysiące żołnierzy pracowali później jako barmani czy dozorcy.

  Nie mam żadnych złudzeń co do mądrości, a i moralności polskiej prawicy, mimo że ciągle odwołuje się ona do polskiego papieża i do Józefa Piłsudskiego [Jak prawica może odwoływać się do socjalisty, przechodzi moje zrozumienie… – admin]. Niestety, kompletnie bez zrozumienia tego, co oni mówili. Bo jak to, co PO i PiS robią z historią, ma się do takich słów Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”?

  Pamiętajmy, że jako naród nie zostaliśmy pokonani w II wojnie światowej. I to mimo że szczęścia do polityków wówczas też nie mieliśmy.

  Poniewieranym przez prawicę wszystkim żołnierzom, którzy wyzwalali Polskę, kłaniam się nisko.
  [I to jest najważniejsze zdanie w tym artykule. – admin]

  http://www.tygodnikprzeglad.pl

  • „Неизвестная Война. Фильм 16. Освобождение Польши”. -
   — Film ma tylko kilkaset odsłon. Nie chce przebić się wiedza o latach 1944 – 45 w Polsce.

 5. Ukraińcy uciekają przed poborem.
  http://antikiev.com/handelsblatt-prizyvniki-razbegayutsya-s-ukrainy-kto-na-zapad-kto-na-vostok

  Tylko w Kijowie, 95% zdolnych do pracy mężczyzn unikna poboru, przy użyciu różnych metod. Najczęstsze z nich – wyjazd z kraju, lub przekupstwo. To pisze w niemieckiej gazecie Handelsblatt.
  W zachodniej Ukrainie, ponad połowa młodych ludzi w ostatnich miesiącach opuściło kraj.

  W Zakarpackim, Iwano-Frankowskim i Lwowie , ponad 60% mężczyzn w wieku produkcyjnym jest poza granicami Ukrainy, w Rosji ,Polsce i Rumunii.
  http://antikiev.com/uploads/k7cMbMwvKQA.jpg

  • Bataliony: OUN, Azow, Ajdar,… – Jest ich kilkanaście, a sponsorzy są różni, więc włączenie ich do armii ukraińskiej raczej nie nastąpi.

  • „Вже 8 мий місяць батальйон ОУН тримає позицію в с Піски” -
   — Jak im nie wstyd nawiązywać do zbrodniczej organizacji!
   I nie wstydzą się politycy naszego kraju wspomagać naziolów!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.